مهم ترین نکات درباره دیتیلینگ خودرو

احتمالاً تا به حال واژه دیتیلینگ خودرو به گوش‌تان خورده است اما ندانید که دقیقاً یعنی چه و چه کاربردی دارد.

مهم ترین نکات درباره دیتیلینگ خودرو

با دیتیلینگ خودرو ظاهر ماشین شما مانند روز اولش می‌شود و از بدنه ماشین در برابر مواد خارجی محافظت بیشتری خواهد شد، بهتر است بیشتر با دیتیلینگ خودرو آشنا شوید.

دیتیلینگ خودرو چیست؟

دیتیلینگ خودرو به تمیز کردن سطحی و عمیق بدنه، داخل کابین و تجهیزات خودرو گفته می‌شود. هدف از اتو دیتیلینگ زیباسازی و محافظت خودرو از انباشت موادی است که به‌مرور زمان به جان و دل خودرو نفوذ کرده‌اند. حواس‌تان باشد دیتیلینگ خودرو و کارواش یکی نیستند.

دیتیلینگ خودرو

در دیتیلینگ این کارها روی خودرو انجام می‌شود:

تمیزکاری و ترمیم کلی بدنه؛

برطرف کردن خراش‌های کوچک و سطحی روی خودرو (موارد عمیق‌تر به صافکاری و نقاشی نیاز دارد)؛

تمیز کردن صندلی‌های داخل کابین از جرم و کثیفی؛

تمیز کردن تمام بخش‌های داخل کابین؛

بهبود و تمیزکاری قطعات داخلی از جمله موتور و سیستم ترمز.

تفاوت بین دیتیلینگ و کارواش

کارواش یک وسیله برقی است که با فشار آب بالا برای شستشوی خودرو، ماشین‌آلات سنگین و فضاهای کارگاهی به کار می‌رود و بسته به نوع موتور به دو دسته دینامی و ذغالی تقسیم می‌شود. اما دیتیلینگ فرایند استفاده از تجهیزات نظافت و تمیزکاری ریزبه‌ریز داخل و خارج خودرو است.

دیتیلینگ خودرو

کارواش یک شستشوی سریع و سطحی است اما دیتیلینگ عمیق و زمان‌بر است، کارواش مدت زمان کوتاه‌تری نسبت به دیتیلینگ طول می‌کشد، تنوع تجهیزات دیتیلینگ نسبت به کارواش بیشتر است، در دیتیلینگ ضدعفونی کردن خودرو بخشی از کار است اما در کارواش تمرکزی روی این مسئله نیست.

کارواش خودرو را به‌صورت کلی تمیز می‌کند و این یعنی به احتمال زیاد بخش‌هایی از خودرو همچنان کثیف باقی می‌ماند اما در اتودیتیلینگ ظرافت کار بیشتر است و احتمال اینکه بخش‌هایی از خودرو کثیف بماند، خیلی کمتر است.

اگر می خواهید خودروی خود را دیتیلینگ کنید، حتما لیست بهترین مراکز دیتیلینگ خودرو در شیراز را مطالعه کنید.

هدف از دیتیلینگ خودرو

هدف از دیتیلینگ خودرو از بین بردن خط و خش‌های روی خودرو است. یعنی می‌خواهیم آسیب‌های سطحی ظاهر و داخل خودرو که به‌مرور به‌وجود آمده‌اند، از بین بروند.

دیتیلینگ خودرو

در کل دیتیلینگ خودرو با اهداف زیر انجام می‌شود:

بهبود وضعیت ظاهری خودرو، ترمیم و بازسازی کلی رنگ بدنه، از بین بردن خراش‌های ریز و سطحی داخل و بیرون خودرو، از بین بردن کثیفی‌های روی صندلی، کاهش زمان و هزینه شستشوی خودرو در مقایسه با شستشو در خانه و افزایش عمر قطعات داخل و خارج خودرو.

انواع دیتیلینگ

دیتیلینگ داخلی خودرو

قسمت‌های داخل خودرو و کابین ازجمله کفی، صندوق عقب، سطوح پلاستیکی، داشبورد، تودوزی صندلی‌ها، سقف و نمایشگرها و … به‌طور کامل توسط متخصص دیتیلر خودرو تمیز می‌شود.

دیتیلینگ خودرو

دیتیلینگ خارجی خودرو

در دیتیلینگ خارجی ریزه‌کاری‌های دیتیلینگ روی بخش‌های بیرونی ماشین از جمله بدنه، لاستیک‌ها، گلگیر، انواع چراغ، سپر، ستون ها، درب صندوق عقب، برف پاک کن، باربند و … انجام می شود.

مراحل دیتیلینگ خودرو

1. تمیز کردن جزئیات قسمت‌های بیرونی

در این مرحله از دیتیلینگ قسمت‌های بیرونی ماشین و جلوپنجره، پلاستیک دور شیشه‌ها، آرم و نوشته‌های روی بدنه با برس‌های نرم کاملا تمیز می‌شوند.

۲. تمیز کردن گلگیر و چرخ‌های خودرو

گلگیر و چرخ‌ها کثیف‌ترین قسمت‌‌های بیرونی ماشین هستند و به همین خاطر در پروسه دیتیلینگ بارها و بارها شسته می‌شوند. در این مرحله از ابزار و مواد مخصوصی برای پاک‌کردن دوده ناشی از لنت ترمز روی چرخ‌ها استفاده می‌شود.

دیتیلینگ خودرو

۳. نظافت بدنه

در این مرحله از دیتیلینگ از واش میت و دستمال نرم مایکروفایبر برای شستشو استفاده می‌شود. این مرحله اهمیت زیادی دارد، چرا که حساسیت کار بالاست و بدنه نباید کوچکترین خشی بردارد. تا به اینجای کار، یعنی از مرحله اول تا سوم حدود ۲ الی ۴ ساعت زمان‌بر است.

۴. آماده کردن بدنه برای پولیش‌کاری

سپس سطح بدنه با مواد روان‌کننده تمیز می‌شود. در این فاز از شستشوی دیتیلینگ، سطح عمیق‌تری از کثیفی‌های روی بدنه تمیز خواهند شد. هدف این مرحله ایجاد بستری یک‌دست و مناسب برای پولیش‌کاری است.

۵. پولیش‌کاری

مرحله پنجم دیتیلینگ به زمان‌برترین و مهم‌ترین مرحله یعنی پولیش‌کاری اختصاص دارد. اینجا است که خط و خش‌های دایره‌ای، نامنظم و سطحی که به مرور در سطح بدنه ایجاد شده‌اند به طور کامل برطرف خواهند شد.

خود این مرحله در چند مرحله مجزا انجام می‌شود. با توجه به عمق خش‌های روی خودرو و پروسه بازیابی مورد نیاز شاید از چند روز تا چند ساعت متفاوت باشد.

دیتیلینگ خودرو

۶. احیای رنگ و ناملایمات خودرو

البته که نقاشی و رنگ‌آمیزی خودرو جزو خدمات دیتیلینگ نیست اما در مراحل پایانی دیتیلینگ برای محافظت از سطح پولیش‌شده، قبل از زدن واکس روی سطح بدنه، از موادی برای جذب واکس استفاده می‌شود. سپس چندین لایه واکس پلیمری یا واکس‌های سنتتیک پلیمری برای محافظت از بدنه کار خواهد شد.

اگر می خواهید ماشین خود را صفرشویی کنید، حتما لیست مراکز صفرشویی خودرو در شیراز را مطالعه کنید.

۷. دیتیلینگ اجزای بیرونی

شیشه‌ها، قسمت‌های فلزی، پلاستیکی و کرومی پولیش می‌شوند. حتی چرخ‌ها و گلگیر و کالیپر ترمز هم علاوه بر شستشو دوباره پولیش می‌شوند.

۸. پاک کردن موتور

موتور در این مرحله با فرچه، شوینده، پولیش و واکس به‌طور کامل تمیز می‌شود. برخی از مراکز ارائه‌دهنده خدمات دیتیلینگ این مرحله را در ابتدای کار انجام می‌دهند.

دیتیلینگ خودرو

۹. تمیزکاری بخش‌های داخلی

جارو کشیدن و تمیزکاری عمیق داخل با شامپو، دیتیلینگ سقف ماشین، چرم روی صندلی‌ها و قسمت داخلی شیشه‌ها در این مرحله انجام می‌شود و ریز‌به‌ریز فضاهای داخل با برس و دستمال‌های مایکروفایبر تمیز می‌شود.

به این نکته توجه داشته باشید که اگر از مواد نامرغوب استفاده شود، تأثیر بسیار بدی روی بدنه ماشین خواهد گذاشت، بنابراین حتماً به جای معتبری جهت دیتیلینگ خودروی خود مراجعه کنید.

دیتیلینگ خودرو

جمع بندی درباره دیتیلینگ خودرو

خودروی شما علاوه بر موتور باید بدنه تمیز و سالمی داشته باشد، بهتر است برای داشتن بدنه سالم‌تر و زیباتر، خودروی خود را برای دیتیلینگ به مراکز معتبر ببرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *